...
  • ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ۲۰:۰۰:۳۸

خلاصه ای از آنچه که باید درباره بیت کوین و شبکه کریپتوکارنسی بدانید!

بیت کوین اولین رمزنگاری غیر متمرکز بود که اولین بار در سال 2009 میلادی توسط یک برنامه نویس ناشناس یا گروهی از برنامه نویسان با نام مستعار Satoshi nakamoto به عنوان یک نرم افزار منبع باز منتشر شد و هویت ایجادکننده آن تاکنون ناشناخته باقی مانده است. 

ساتوشی آن را به عنوان یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا (peer to peer) توصیف کرد.

این مفهوم شباهت زیادی به شبکه های همتا برای اشتراک فایل دارد. از زمان انتشار بیت کوین ، بیش از 4000 آلتکوین Altcoin  (سایر ارزهای رمزنگاری شده به غیر از بیتکوین) ایجاد شده اند.

یکی از مهمترین مشکلاتی که هر شبکه پرداخت باید آن را برطرف کند ، پرداخت دوبرابر (double-spending) است. این یک روش کلاهبرداری برای پرداخت دوباره یک مقدار است.

راه حل سنتی این مشکل، رویکرد “شخص ثالث قابل اعتماد” (سرور مرکزی) بود که سوابق موجودی ها و معاملات را حفظ می کرد؛ اما این روش مستلزم قدرت کنترل سرمایه شما به همراه کل اطلاعات شخصی شما است.

در یک شبکه غیرمتمرکز مانند بیت کوین ، هر یک از شرکت کنندگان باید خود این کار را انجام دهد. این کار از طریق Block chain انجام می شود :

یک دفتر عمومی از کلیه معامله هایی که تاکنون در شبکه اتفاق افتاده در دسترس همگان است. بنابراین، همه افراد در شبکه می توانند تعادل هر حساب را مشاهده کنند.

هر معامله یک پرونده است که از کلیدهای عمومی فرستنده و گیرنده (آدرس کیف پول) و میزان سکه های منتقل شده تشکیل شده است.

همچنین معامله باید توسط فرستنده با استفاده از کلید خصوصی وی به پایان برسد. همه اینها از اصول رمزنگاری است. سرانجام ، معامله در شبکه پخش می شود ، اما ابتدا باید تأیید شود.

در یک شبکه کریپتوکارنسی ، تنها استخراج کنندگان ارز (Miners) می توانند معاملات را با حل یک معمای رمزنگاری تأیید کنند.

آنها معاملات را انجام می دهند ، درست بودن آنها را تایید می کنند، و آنها را در شبکه پخش می کنند.

سپس هر گره از شبکه معاملات را به پایگاه داده خود اضافه می کند. پس از تأیید معامله ، تبادل برگشت ناپذیر می شود و استخراج کننده هزینه معاملات را به همراه یک پاداش دریافت می کند.

اصولا هر شبکه رمزنگاری بر پایه توافق کامل کلیه شرکت کنندگان درمورد قانونی بودن ترازها و معاملات استوار است.

اگر گره های شبکه در مورد یک تبادل واحد اختلاف نظر داشته باشند، سیستم از هم می پاشد. اما به هر حال بسیاری قوانین از پیش ساخته شده و برنامه ریزی شده در شبکه وجود دارد که از بروز چنین وضعیتی پیشگیری می کند.

کریپتوکارنسی چیست : کریپتوکارنسی ها از آن جهت به این نام خوانده می شوند که فرایند حفظ توافق عمومی با رمزنگاری قوی تضمین می شود. این ، در کنار سایر عوامل ذکر شده ، رویکرد شخص ثالث و اعتماد کور را به عنوان یک مفهوم زائد و غیرلازم کنار می زند.

جالب است بدانید که : کلمه cryptocurrency در مارس 2018 میلادی ، به دیکشنری مریام-وبستر (Merriam-Webster) اضافه شد.

اطلاعیه ها

دسترسی سریع

ارتباط با ما

ساعت کاری: شنبه تا پنج شنبه 10 الی 17

تلفن ثابت: 46092236-021

تلفن همراه: 09031232255

پشتیبانی ثبت نام و احراز هویت: 09304859215

آدرس: تهران- گاندی خیابان ۲۱
مراجعه حضوری با تعیین وقت قبلی

ایمیل: support@fedisbit.com

اینستاگرام: fedis.bit@

تلگرام: fedisbit@